Krzysztof Wielicki radzi, jak perfekcyjnie wypoczywać

15 czerwiec 2009

To, że wiosna i lato są doskonałym czasem na wypady poza miasto, wiedzą wszyscy. I bardzo słusznie – nie ma nic lepszego dla naszego organizmu, niż ruch na świeżym powietrzu. Aby jednak taka wycieczka była dla nas „samym zdrowiem”, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podpowiada nam je legenda gór – himalaista Krzysztof Wielicki.


Jakie czynniki przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę, dobierając obuwie i odzież trekkingową w sezonie wiosenno-letnim?


Krzysztof Wielicki: Na wiosnę i lato należy ubierać sie lekko, ale trzeba być przygotowanym na deszcz, więc kurtka waterproof (najlepiej "oddychająca") powinna być zawsze pod ręką. Koszulę najlepiej dobrać z tworzyw sztucznych. Chyba że nie przewidujemy żadnego wysiłku, wtedy może być bawełniana. Niezależnie od sezonu polecam obuwie "wysokie", czyli z cholewką dobrze trzymającą kostkę, by zapobiec zwichnięciu lub skręceniu na często nierównym terenie. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, najlepiej z membraną "oddychającą".  Na wycieczki za miasto można też wykorzystać obuwie turystyczne niskie. Jeśli nas stać na więcej, sugeruję wybór obuwia z podeszwą marki „Vibram”.

Czy stopień zaawansowania trekkingowca powinien mieć znaczący wpływ na dobór obuwia i odzieży czy są one raczej uniwersalne?

Zawodowiec musi (powinien) dobrać ubiór wysokiej klasy, natomiast amator (jeśli ma możliwości finansowe) też powinien „równać w górę”. Wiadomo, że jeśli ma mniejszy zapas gotówki, to powinien dobrać sprzęt na swoją kieszeń. Firmy zwykle oferują 2-3 "półki cenowe".

Sezon wiosenno-letni już w pełni. O czym powinniśmy pamiętać, udając się na wyprawę w góry czy na rower?

Warto zabrać telefon, który może uratować zdrowie nasze i innych. Na dłuższą eskapadę nie zapomnijmy też o mini apteczce i latarce, najlepiej czołowej. Przy wyjściach w góry na dłużej dobrze jest powiadomić bliskich o trasie i terminach lub zostawić informację w schronisku. Zawsze warto mieć termos z gorącą herbatą i odzież przeciwdeszczową.

Czego powinniśmy się wystrzegać przed wycieczką (jakby nie było pytamy z perspektywy niedzielnego spacerowicza)? Co może nam dać się szczególnie we znaki, zwłaszcza w  sytuacji, kiedy nie jesteśmy przygotowani do regularnych wypraw?

Nie można planować zbyt poważnych wędrówek bez fizycznego przygotowania.  Zaczynamy od krótkich spacerów, stopniowo wydłużając ich czas. Po kilku treningach możemy już wyruszyć na poważniejszy szlak. Wędrówka powinna dawać radość, a nie cierpienie bolących mięśni i stawów. Przez kilka dni warto więc zapomnieć o samochodzie i przypomnieć sobie o nogach lub rowerze.

Jakie obuwie i jaką odzież poleca Pan szczególnie na trwający sezon z obecnej oferty Hi-Tec? Mamy na myśli tutaj odzież i obuwie dla kogoś, który pragnie co jakiś czas pochodzić po górach czy wybrać się za miasto?

Większość obuwia firmy Hi-Tec spełnia oczekiwania zarówno spacerowicza, jak i turysty czy wyczynowca. Należy je dobrać do celu wędrówki. Na mniej wymagającą wycieczkę wystarczą buty niskie, ale wygodne.

Na końcu chcielibyśmy zapytać o ubiór, który wykorzystuje Pan wysoko w Himalajach. Czy różni się on znacząco od tego,  który widnieje w ofercie Hi-Tec i który używamy na co dzień?

Nasz ubiór podczas wypraw wysokogórskich nie odbiega od tego, który widnieje w ofercie Hi-Tec. Oczywiście już ściśle wspinaczkowe wyposażenie (odzież oraz obuwie), przeważnie zimowe na temperatury poniżej -40 stopni jest już specjalnie przystosowane do ekstremalnych warunków.

Bardzo serdecznie dziękujemy za cenne rady. Życzymy Panu kolejnych sukcesów na himalajskim szlaku, a naszym klientom dużo radości z czynnego wypoczynku.