Pamięci Marka Gawłowskiego

18 marzec 2010

Pamięci Marka Gawłowskiego

20 marca w Ośrodku Narciarskim Stożek w Wiśle Łabajowie odbędzie się III Memoriał Marka Gawłowskiego. Firma Hi-Tec jest głównym sponsorem tego szczególnego przedsięwzięcia.

Narciarze-amatorzy będą rywalizować w kilku konkurencjach. Odbędzie się slalom gigant, slalom równoległy (zawody rodzinne), a także zmagania o dosyć niecodziennej nazwie „Wyryp ścianą” czyli zawody w ski alpinizmie. Ski alpinizm inaczej nazywany ski turem to dyscyplina, w której używane są specjalnie skonstruowane narty, które w pierwszej części zmagań pozwalają „wspinać” się na nartach pod stromą ścianę, a następnie na zjazd w dół w jak najkrótszym czasie. Przy okazji rodzinnych zawodów odbędą się również Mistrzostwa wiślańskich szkół narciarskich.

Człowiek, o którym należy pamiętać

Patronem memoriału jest Marek Gawłowski, zmarły tragicznie przed sześciu laty kierownik sekcji cieszyńskiej  GOPR, przewodnik, zagorzały turysta i właściciel biura turystycznego Watra. Swoje zamiłowanie do gór odkrył bardzo szybko, już w wieku 8 lat został członkiem koła narciarskiego PTTK „Watra”. Spory wpływ na kształtowanie się młodzieńczych zainteresowań Marka miały również więzi rodzinne, był bowiem wnukiem znanego działacza turystycznego i członka PTTK – Jana Dziadka. Wraz z upływem czasu zdobywał kolejne uprawnienia turystyki górskiej. W wieku zaledwie 28 lat potrącony przez pijanego kierowcę opuścił swoją rodzinę i przyjaciół. 

Memoriał Marka Gawłowskiego odbędzie się ponownie, po dwóch latach przerwy. Po raz kolejny przyjaciele z GOPR chcą w ten sposób uczcić pamięć zmarłego kolegi.  –  Marek był naszym przyjacielem, kierownikiem naszej sekcji, był jednym z nas. Znali go wszyscy związani z górami w Wiśle, Ustroniu, czy Cieszynie. Organizując te zawody chcemy kontynuować to, co było dla Marka bardzo ważne: integrację ludzi i dobrą zabawę. Starał się, by ratownicy GOPR byli jak najbardziej zżyci z sobą, by praca była dla nich nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością, spędzaniem czasu z przyjaciółmi. Rodzinne Zawody o Puchar Sekcji Cieszyn Grupy Beskidzkiej GOPR 2010 mają być właśnie taką imprezą, na której wszyscy uczestnicy będą się przede wszystkim dobrze bawić, a rywalizacja sportowa spadnie na dalszy plan. W poprzednim memoriale wzięło udział blisko 200 osób, w tym wielu bardzo młodych narciarzy. Dlatego teraz rywalizacja odbywa się w formule open, więc każdy może w nich wziąć udział – opowiada Krzysztof Kempny, ratownik GOPR i przyjaciel Marka Gawłowskiego.

Zapowiada się dobra zabawa i wiele atrakcji


Szczególnie widowisko zapowiada się rodzinny slalom równoległy, gdzie pierwszy zawodnik drużyny będzie konkurował równoległe z przeciwnikiem zjeżdżając na nartach, a drugi zawodnik będzie kontynuował jazdę na… dętce. W przerwach pomiędzy kolejnymi konkurencjami odbędą się pokazy ratownictwa górskiego, w tym także psów-ratowników. Być może uczestnicy memoriału będą również świadkami lądowania helikoptera GOPR. Dla wszystkich uczestników przewidziany jest ciepły posiłek, napoje i drobne przekąski. Wszystkie konkurencje odbędą się przy muzyce, a do każdego startu swoje trzy grosze wtrąci konferansjer.

Start memoriału zaplanowany jest na godzinę 8, wtedy też będą kontynuowane zapisy do poszczególnych konkurencji, a po ich zakończeniu rozdane zostaną numery startowe. O godzinie 10 odbędzie się start konkurencji ski turowej. Slalom gigant przewidziany jest na godzinę 11, po jego ukończeniu zaplanowane są pokazy ratownicze. Od godziny 13 zawodnicy będą konkurować w slalomie równoległym. Zakończenie zawodów, dekoracja zawodników i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 16. Firma Hi-Tec serdecznie zaprasza wszystkich do Wisły!

Zobacz oficjalną stronę Memoriału>>