X Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację

28 kwiecień 2010

X Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację

W dniach 1-3 maja w Bielsku-Białej odbędą się X Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację. Impreza organizowana jest pod auspicjami Śląskiego Związku Biegu na Orientację, a także Polskiego Związku Orientacji Sportowej i Urzędu Miasta Bielska-Białej. Głównym sponsorem zawodów i fundatorem nagród jest firma Hi-Tec.

Rowerowa jazda na orientację wywodzi się od najstarszej tego typu dyscypliny czyli biegu na orientację. Zgodnie z nazwą zawodnicy rywalizują ze sobą na rowerach. Ich zadaniem jest odnalezienie w poprawnej kolejności punktów orientacyjnych rozmieszczonych w terenie. Zawodnicy przy wyszukiwaniu punktów orientacyjnych korzystają z map i własnych umiejętności nawigacyjno-orientacyjnych, bardzo pomocny bywa także kompas. Dlatego w rowerowej jeździe na orientację nie ma wyznaczonych dokładnych tras, a pokonywany dystans zależy od zawodnika. W każdym punkcie kontrolnym należy potwierdzić swoją obecność poprzez użycie karty startowej lub specjalnych kart elektronicznych. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który pokona trasę w najkrótszym czasie.

Majowy weekend na sportowo

Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację odbędą się w Bielsku-Białej po raz pierwszy w historii. W ramach zawodów czeka nas rywalizacja seniorów o randze Mistrzostw Polski, jak również Otwarty Turniej Juniorów. Do wzięcia udziału w zawodach zgłosiło się ponad 150 zawodników z Polski, ale pojawią się także goście z Czech i Węgier. Centrum zawodów zlokalizowane jest ośrodku TKKF „Błonia” przy ulicy Pocztowej 43. Start zawodów odbędzie się w bliskiej odległości od centrum zawodów, jednak o jego lokalizacji zawodnicy dowiedzą się dopiero przed startem. Mistrzostwa rozpoczną się w sobotę o godzinie 13.30, wtedy na trasę wyruszy pierwszy zawodnik na dystansie klasycznym, kolejne starty przewidziane są na niedzielę: o godzinie 10.00 rozpocznie się rywalizacja na dystansie sprinterskim, a o godzinie 14.00 wystartują sztafety. Na poniedziałek przewidziany jest ostatni start, od godziny 10.00 zawodnicy zmierzą się na dystansie średnim.

 – Zawodnicy z Czech regularnie uczestniczą w organizowanych przez nas zawodach, więc nie mogło ich zabraknąć także tym razem, ich wyjazd jest już od dawna potwierdzony. Mamy również zgłoszenie węgierskich zawodników i liczymy, że oni również dotrą na zawody. Rowerowa jazda na orientację to dyscyplina otwarta na wszystkich zainteresowanych, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla zawodników, wymagane jest tylko zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia. Dlatego wśród zgłoszonych uczestników najmłodszy ma 10 lat, a najstarszy 70 lat. Oczywiście zawodnicy podzieleni są na odpowiednie kategorie wiekowe. W organizowanych przez nas mistrzostwach zawodnicy wystartują w 14 indywidualnych kategoriach wiekowych i 3 sztafetowych. Mistrzostwa zaczynamy w sobotę o godzinie 13.30, zakończenie w poniedziałek około godziny 13 w centrum zawodów. Wśród wszystkich uczestników, którzy pojawią się na ceremonii zakończenia mistrzostw, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody ufundowane przez firmę Hi-Tec – wyjaśnia Krzysztof Bodzek, organizator i kierownik zawodów.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach.

Strona internetowa zawodów: www.mtbo.beskidy.pl