Festiwal FMP Hi-Tec 2011 - gratka dla fanów podróży i fotografii

12 maj 2011

Festiwal FMP Hi-Tec 2011 - gratka dla fanów podróży i fotografii

Już w najbliższy weekend (13-15 maja) odbędzie się piąty FMP czyli Festiwal Młodych Podróżników. Jak twierdzą sami organizatorzy i uczestnicy kolejnych edycji festiwalu, trudno jednoznacznie określić czym tak naprawdę jest FMP: "Niby festiwal, ale trochę nietypowy, bardziej może zlot, spęd, spotkanie… na pewno impreza jedyna w swoim rodzaju, z niesamowitą atmosferą, ludźmi i w kultowym już miejscu!". Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz FMP odbywa się w Gorcach, a dokładnie w Gorczańskiej Chacie.


Początki Festiwalu Młodych Podróżników sięgają 2006 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja tej imprezy. Miejsce spotkania młodych podróżników było to samo co obecnie, chociaż w tamtym okresie nie nazywało się Gorczańska Chata, a Hawiarska Koliba - wyjątkowy klimat tego miejsca utrzymuje się jednak zawsze, niezależnie od nazwy. W ciągu czterech kolejnych edycji festiwalu wzięło w nim udział wielu podróżników, między innymi: Marek Tomalik, Leszek Cichy, Jakub Pająk, Andrzej Budnik, Staszek Skot Skotnicki czy Andrzej Muszyński.


Tegoroczny program Festiwalu Młodych Podróżników jest niezwykle interesujący i obfituje w sporo atrakcji. Piątkowy wieczór i noc przeznaczone są na pokazy podróżnicze - zdjęcia z wyjazdów i historie ich autorów nierzadko dopowiadające to, czego na zdjęciach nie ma. Wszystko to w towarzystwie muzyki odwiedzonych miejsc. Na sobotę zaplanowano bardzo różnorodny blok spotkań: na początku odbędą się warsztaty fotograficzne, później przyjdzie pora na filmowe nagrania z podróży, a ostatnim punktem programu będą kolejne pokazy podróżnicze. Sprzyjająca pogoda pozwoli również na przeprowadzenie dodatkowego punktu programu - ogniska z pieczeniem kiełbasek i innymi atrakcjami.


- Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w festiwalu, zapewniamy dużo interesujących pokazów i dyskusji, dobrą zabawę z dala od miasta, w pięknej, cichej okolicy. Nasze spotkanie różni się od podobnych imprez tym, że zaproszeni goście i uczestnicy biorący udział w pokazach podróżniczych spędzają u nas cały weekend, dlatego jest czas i miejsce na dyskusje, często do białego rana; w odróżnieniu od spotkań i pokazów, gdzie zazwyczaj nie ma możliwości wymiany zdań z podróżnikami. W tej chwili mamy potwierdzone przybycie 75 osób, ale spodziewamy się, że do piątku ta liczba jeszcze wzrośnie. Część osób co roku przyjeżdża bez zapowiedzi, często z własnymi namiotami i na pewno w tym roku takie osoby też się pojawią. 27 maja w krakowskim klubie Artefakt zaplanowane jest małe afterparty dla wszystkich uczestników FMP - zaprasza Bartosz Twaróg, jeden z organizatorów Festiwalu Młodych Podróżników.


W tym roku firma Hi-Tec jest sponsorem tytularnym spotkania młodych globtroterów, dlatego tym bardziej zapraszamy wszystkich, którzy nie zaplanowali jeszcze swojego najbliższego weekendu, a chcieliby go spędzić w wyjątkowym towarzystwie podróżników, ich opowiadań i historii udokumentowanych na zdjęciach i filmach - mając na wyciągnięcie ręki każdy zakątek świata. Udział w festiwalu to wydatek rzędu 50 zł (opłata za noclegi, prowiant na ognisko). Wszystkich biorących udział w festiwalu zachęcamy także do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym - czekają ciekawe nagrody i uznanie uczestników. Po więcej informacji na temat FMP Hi-Tec 2011 odsyłamy na stronę internetową imprezy: http://festiwalfmp.pl/