Słoneczny jubileusz Biegu Magurki

15 maj 2011

Pogoda w niedzielny poranek 8 maja 2011 nie do końca ucieszyła uczestników XV Ogólnopolskiego Biegu Magurki, którzy zebrali się w okolicach "Karczmy Straceńskiej" w Bielsku-Białej Straconce na starcie biegu. Na szczęście niewielkie opady i zachmurzone niebo szybko ustąpiły miejsca słonecznym promieniom co sprawiło, że malownicza trasa między Straconką a Magurką uzyskała dodatkowego kolorytu. Firma Hi-Tec była jednym ze sponsorów tegorocznego biegu i zarazem fundatorem nagród.

Jubileuszowy start zgromadził blisko 220 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali na tradycyjnej trasie o długości 6,5 kilometra i przewyższeniu ponad 490 metrów (start w Straconce usytuowany jest na wysokości 420 m n.p.m., meta na Magurce 913 m n.p.m. - średni kąt nachylenia trasy to 7,53%). Pomimo dużego przewyższenia na trasie, bieg nie jest bardzo wymagający, ponieważ profil trasy jest przez całą długość mniej więcej podobny i pozbawiony ostrych podbiegów. Organizatorzy z Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Groniczek" zadbali o każdy szczegół, trasa była świetne oznakowana i przygotowana do przyjęcia biegaczy, którzy w trakcie biegu mieli możliwość uzupełnienia płynów w punkcie z wodą. Po minięciu linii mety na zawodników czekał dodatkowy posiłek, słowa uznania i piękny widok ze szczytu Magurki.

Silna obsada biegu

Na trasę wystartowała cała krajowa czołówka biegów górskich, zabrakło jedynie zeszłorocznych zwycięzców, którzy z różnych przyczyn nie mogli wystartować w tym roku. XV Ogólnopolski Bieg Magurki posiadał wysoką rangę w kategorii biegów górskich, a dodatkowo był eliminacją do Mistrzostw Europy i kolejnym startem ogólnopolskiego cyklu Polska Biega.

- W dniu startu wcześnie rano padał deszcz, jednak już na starcie biegu zawodnicy uraczeni zostali słoneczną pogodą i mogli w pełni skupić się na rywalizacji. Zawodnicy już po biegu bardzo chwalili imprezę od strony organizacyjnej, także jest to dla nas dowód, że przygotowanie Biegu Magurki zostało przeprowadzone w dobry sposób. Faworyci nie zawiedli i zameldowali się na czołowych lokatach,  dzięki temu walka o zwycięstwo toczyła praktycznie do ostatnich metrów i różnice czasowe na mecie były bardzo niewielkie. Pojawiło się wielu dobrych biegaczy, a dodatkowym magnesem przyciągającym do startu w jubileuszowym biegu były nagrody ufundowane przez sponsorów, między innymi przez firmę Hi-Tec – relacjonuje współorganizator Biegu Magurki, Dariusz Odya z BBOSiR-u.

A teraz czas na zwycięzców

Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Miłosz Szcześniewski (Salomon Suunto Team), który pokonał trasę w czasie 29 minut i 19 sekund. Drugie miejsce z czasem gorszym zaledwie o 5 sekund zajął Maciej Bierczak (RMD Montrail Team), natomiast na trzeciej pozycji uplasował się jego klubowy kolega Piotr Koń z czasem 30 minut i 4 sekund.

W kategorii kobiet z czasem 33 minut i 49 sekund zwyciężyła Izabela Zatorska (RMD Montrail Team), zaledwie 7 sekund za nią linię mety minęła Anna Celińska (Byledobiec Anin). Trzecie miejsce na podium zajęła Dominika Stelmach (Puma Running Team), która pokonała trasę w czasie 34 minut i 4 sekund.
Gratulujemy zwycięzcom biegu, a także wszystkim uczestnikom, którzy tak licznie postanowili uczcić jubileuszowy XV Ogólnopolski Bieg Magurki i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji biegu.