Hi Tec na VI Maratonie Beskidy

20 listopad 2013

Hi Tec na VI Maratonie Beskidy

W pierwszej połowie listopada położona w województwie śląskim wieś Radziechowy stała się miejscem spotkania najbardziej doświadczonych biegaczy z całej Polski. Wszystko za sprawą VI Maratonu Beskidy - jednego z największych wydarzeń sportowych na Żywiecczyźnie. Marka Hi-Tec była jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

Cała Polska biega w Radziechowie

9 listopada do Radziechów jak co roku zjechało kilkuset biegaczy z całej Polski. W sportowym gronie nie zabrakło znanych nazwisk i cenionych ultramaratończyków. Wśród zawodników można było spotkać m.in. 10 supermaratończyków, którzy uczestniczyli w morderczym biegu z Aten do Sparty. 

Bajecznie trudna trasa

Na zawodników czekała trudna, ale pełna bajecznych widoków trasa. Biegła ona m.in. przez Radziechowy, Twardorzeczkę, Zimnik, Buczynę, Skrzyczne, Małe Skrzyczne, Kościelec, Ostre i Golgotę Beskidów. Zawodnicy poruszali się drogami leśnymi, polnymi i asfaltowymi. Do pokonania mieli w sumie 42,3 km. Niewątpliwym utrudnieniem była różnica wysokości. Półmetek biegu znajdował się na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego – Skrzycznem o wysokości 1 257 m n.p.m.

Ostry doping

Jak co roku do wyboru były dwie opcje startowe: Rajd Nordic Walking lub Maraton Beskidy. Na starcie rajdu, który rozpoczął się o godzinie 8, stawiło się 60 osób. Dwie godziny później ze stadionu GKS-u ruszył barwny 280-osobowy peleton maratończyków. Zawodników podczas marszu i biegu gorąco dopingowali kibice i organizatorzy. Dodatkową motywacją była orkiestra z Lipowej, która przygrywała śmiałkom przy jednej z dróg w Zimniku. 

3 godziny i 2 minuty

Na trasie na zawodników czekało 9 punktów odżywczych, w których dostępne były: herbata, izotoniki, woda, rodzynki, jabłka, banany i drożdżówki oraz żele. Co więcej, przeprowadzono dwa pomiary czasu – na 15 i 30 kilometrze – które wiązały się ze specjalnymi premiami.

Po 3 godzinach i 2 minutach na mecie pojawił się Robert Faron. Tuż za nim znaleźli się Grzegorz Czyż i Szymon Knobloch. Wśród pań najlepsza była Ewelina Matuła z czasem 4 godziny 12 minut. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Pruszczak a trzecie Dominika Dulęba. Z kolei w zmaganiach Nordic Walking trzy pierwsze miejsca wyglądały następująco: Piotr Tarasewicz, Jerzy Nalepka i Mirosław Bierkus oraz Paulina Ruta, Beata Łopatkiewicz i Bogusława Dziergas.

Na mecie uczestników witał Edward Dudek zwany Bacą, czyli główny organizator imprezy. Oprócz gratulacji były medale, dyplomy, puchary i nagrody dla najlepszych.

Rodzinna impreza

Maraton Beskidy to impreza, którą organizuje Rodzinny Klub Biegacza BACA przy wsparciu Gminy Radziechowy-Wieprz, Gminy Lipowa, Miasta Szczyrk, Starostwa Powiatowego w Żywcu i lokalnych instytucji publicznych. W tym roku impreza odbywała się pod patronatemeuroposłanki Małgorzaty Handzlik i posłanki Małgorzaty Pępek oraz portali internetowych: maratończyk.pl i chodzezkijami.pl.  

foto: Edward Dudek